19. 12. 2011

DAVID HERBERT LAWRENCE - MILENEC LADY CHATTERLEYOVÉ

1928

Toto kontroverzné dielo významného anglického prozaika, pisateľa poézie, divadelných hier a literárneho kritika D.H. Lawrencea, spôsobilo v čase svojho publikovania nemalý rozruch. Nemožno sa čudovať, že mnohé pasáže, ktoré dnešný čitateľ vníma skôr s úsmevom boli v časoch vtedajšej prudérnej anglickej spoločnosti považované za hriešne, obscénne a dokonca označované za pornografické. Lawrence román vydal prvýkrát v roku 1928 vo Florencii a muselo uplynúť ďalších 32 rokov aby mohla byť kniha slobodne publikovaná vo Veľkej Británií.

Vzťahy a sexuálne vášne obsiahnuté v Lawrencových knihách však neboli tým jediným. Rovnako jeho politické názory  prinášali  zlú krv a nepriateľov, oficiálne prenasledovanie, cenzúru a donútili autora stráviť polovicu života v dobrovoľnom exile. Sčasti za to určite mohla aj jeho krajne pravicová orientácia, jeho nepriateľský postoj k demokracii, liberalizmu a socializmu. A aj keď nikdy úplne neprijal myšlienky fašizmu, jeho pohnútky boli krajne extrémistické a prinajmenšom nepochopiteľné berúc do úvahy fakt, že ako syn baníka sám pochádzal z pracujúcej vrstvy.

Dej románu sa odohráva v anglickom rodinnom sídle na zámočku Wragby v 20. rokoch minulého storočia. Sídlo sa stáva útočiskom Constance Chatterleyovej a jej manžela, pochádzajúceho z vyššej vrstvy, Clifforda, ktorý po vážnom zranení vo vojne zostal od pása dole paralyzovaný a pripútaný na invalidnom vozíku. Lady Chatterlyová, frustrovaná touto skutočnosťou následne nadväzuje intímny pomer s hájnikom Oliverom Mellorsom a je rozhodnutá opustiť manžela a začať nový život. Či sa jej to napokon aj podarí autor nechal na čitateľovi, keďže kniha nemá jednoznačné vyvrcholenie a záver.

Paradoxom je, že aj napriek rozruchu, ktorý román vyvolal a mnohým opisom búrlivých sexuálnych excesov,  nie je kniha primárne zameraná na sex. Hlavným posolstvom, ktoré sa snažil autor vyrozprávať je práve vyváženosť kultu tela a ducha. Každý človek jednoducho potrebuje k životu rovnako intelektuálne rozhovory a duchovno ako aj pudové fyzické vášne. Clifford, pripútaný na invalidnom vozíčku nachádza uspokojenie v intelektuálnej stránke manželstva, partnerských zvykoch a vzájomnej súhre, v takzvanom trvalom spoločenstve. Sex vníma len ako primitívnu funkciu, na ktorej vôbec nezáleží. Lady Chatterlyová však nezdieľa manželov názor. Nad jej hlavou visí ťažoba depresie, bezútešnosti a ochabnutia z odriekania sexu. Tvrdí, že intelektuálny život je podvod a postupne stále viac a viac pociťuje, že potrebuje k životu vášnivý fyzický kontakt s milovanou osobou. Tú nachádza práve v hájnikovi Mellorsovi a postupné intímne zbližovanie vedie až k rozpadu manželstva.

Lawrencove opisy sú naturálne a expresívne, čo bolo v danej dobe neprípustné, no treba povedať, že nejde o násilne fabulované vykreslenie sexu. Je potrebné ho vnímať ako jednoznačné opozitum k intelektuálnej stránke partnerského súzvuku. Lawrence nádherne vykreslil to všadeprítomné fluidum a omamnú vôňu vzrušenia, ten počiatočný stav opojenia z neznámeho a tajné šteklivé dobrodružsvá, ktoré ďalším a ďalším dňom prerastajú do nového romantického vzťahu. Nenechajte sa však oklamať. S červenou knižnicou to nemá absolútne nič spoločné.     

"Nepamatovala se, co se s ní dálo. Jen to, že to bylo nádhernejší nad všechno pomyšlení. Jenom to. A pak byla docela tichá, docela nevědomá, ani nepostrehla jak dlouho. A on byl tiše s ní, spojen s ní v nezměrne hlubokém mlčení. O tomhle nebudou nikdy mluvit. Když si znovu začala uvědomovat vnejší svět, přivinula se mu na prsa a mumlala: "Miláčku múj! Miláčku!" A on ji mlčky objímal. A ona se mu tulila k hrudi, naprosto šťastná. Ale jeho mlčení bylo nevyzpytatelné. Jeho ruce ji držely jako květ, tak tiše  podivně. " Kde jsi?" šeptala mu. "Kde jsi? Promluv na mně! Řekni mi něco!" Něžně ji políbil a zamumlal: "Holka moje milá!"

HODNOTENIE: 4/5


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára